امروز: سه شنبه 30 شهريور 1400

در این مطلب قصد معرفی خط تولید پودر ماهی را دارم ، چراکه با توجه به وجود مناطق حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و همچنین مناطق حاشیه دریای خزر در کشورمان ضرورت آن احساس می شود. ابتدا به معرفی پودر ماهی می پردازیم و سپس شرح فرآیند تولید پودر ماهی و روغن ماهی را تشریح خواهیم نمود.

 

 

آشنایی با خط تولید پودر ماهی و روغن ماهی

پودر ماهی عبارتست از محصول جامد فرآوری شده ای که از آبگیری، پختن، جداسازی، خشک کردن و آسیاب ماهی یا ضایعات آن به دست می آید. پودر ماهی دارای سطح بالایی از اسیدهای آمینه اصلی نظیر لیسئین است که در تولیدات دانه ای که غذای اکثر حیوانات است کم یافت می شود و همچنین دارای اسید های آمینه میتونین و سیستئین با محتوا و قابلیت هضم و ارزش غذایی بالا می باشد ، به علاوه شامل ویتامین های دسته B نظیر B12 و B2 ، کولین، نیاسین، اسید پانتوتیک و ریبوفلاوین، و یک منبع خوب برای کلسیم، مس، آهن، فسفر و مقدار ناچیزی از مواد معدنی دیگر می باشد.

پودر ماهی بر اساس مقدار پروتئین، چربی، رطوبت، خاکستر و ازت آزاد آن به درجات مختلفی از نظر کیفی تقسیم می شود که جزئیات آن در جدول شماره ۱ قابل ملاحظه است. هر چه مقدار پروتئین زیادتر و میزان چربی، رطوبت، خاکستر و ازت آزاد آن کمتر باشد، پودر حاصله مطلوب تر است. روغن ماهی از پودر ماهی پس از مرحله پختن استخراج می شود و به دلیل داشتن اسید های چرب اشباع نشده و امگا-۳ در سلامت غذای انسان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. روغن به دست آمده از فانوس ماهیان دارای بوی ملایمی بوده و ارزش ید آن ۱۱۷- ۱۱۶ و میزان نرخ اسید چرب آن۲٫۱-۲ می باشد.

پایین بودن میزان اسید چرب اشباع نشده آن موجب ثبات بیشتر پودر و روغن فانوس ماهی شده که در بخش پرورش آبزیان اثرات مهمی در رشد و طعم لذیذ آن خواهد داشت. کاربرد پودر و روغن ماهی پودر ماهی به عنوان منبع غنی پروتئین در تغذیه دام، طیور و آبزیان نقش بسزایی دارد. در حال حاضر این محصول در صنعت مرغداری که دومین صنعت کشور می باشد، مصرف فراوانی داشته و حدود ۱۲- ۶ درصد از ماده تشکیل دهنده دانه مرغ را در بر می گیرد. همچنین در سالهای اخیر این ماده در سر سفره غذای انسانها نیز به طور مستقیم حضور پیدا کرده است. روغن ماهی نیز همانند پودر ماهی در صنعت پرورش حیوانات به ویژه آبزیان نقش مهمی را داراست و باعث افزایش رشد ، ضریب تبدیل خوراک (FCR ) و مقاومت در برابر بیماری می شود.

استفاده ی ترکیبی از پودر و روغن ماهی در پرورش آبزیان باعث رشد چشمگیر آنها، کاهش هزینه های تولیدی و حفظ و بهبود طعم ماهیان خوراکی می شود. بر اساس آمار ارائه شده از شرکت های مهم پرورش آبزیان در جهان، رژیم غذایی مورد استفاده آنها دارای ۵۴- ۲۵ درصد پودر ماهی و ۳۲ – ۲۵ درصد روغن ماهی می باشد.

سایر مصارف روغن ماهی عبارتند از:

– مصرف خوراکی برای انسان

– مصرف دارویی

– تولید لوازم آرایشی و بهداشتی (از قبیل صابون و …)

– صنعت رنگ سازی

آشنایی با تولید پودر و روغن ماهی

روال کار به این شرح است که ، ماهیان پس از صید از محل ذخایر توسط کشتی های صیادی، در مخازن آب سرد (RSW ) نگهداری و به اسکله مجتمع حمل می شوند. ماهی ها پس از آبگیری و توزین به داخل مخازن سرد کارخانه پمپ می شوند ؛ سپس به دستگاه طبقه بندی (Classifier) فرستاده شده تا ماهی های ریز و درشت از هم جدا شوند.

ماهی های درشت پس از عبور از خرد کن (Mincer) در مخزن موقت (Buffer Tank) برای توزیع بین دستگاههای پخت (Cooker) به همراه ماهی های ریز ذخیره می شوند. ماهی ها به مدت ۲۰ دقیقه در دستگاههای پخت توسط بخار تولید شده در دستگاههای بویلر(Boiler) پخته شده و به دستگاههای جدا کننده (Tricanter) منتقل می شوند.

سوپ حاصله در دستگاه جدا کننده به سه فاز تقسیم می شود:

۱- پودر ماهی (مرطوب)

۲- روغن ماهی

۳- پساب روغن ماهی به مخازن موقت هدایت شده و برای ورود به دستگاه سانتریفوژ در یک مبدل حرارتی گرم می شود؛

این روغن پس از خالص سازی در سانتریفوژ در مبدل حرارتی دیگری سرد شده، به مخازن روغن جهت بسته بندی منتقل می گردد. پودر ماهی پس از عبور از دستگاه همگون ساز (Wet Mill) ، توسط کانوایر به خشک کن اول هدایت میشود .

رطوبت پودر در این مرحله توسط گرمای حاصله از مشعل های گاز سوز به آرامی گرفته می شود. پساب به دستگاه اواپراتور (Evaporator ) رفته پس از تبخیر در چند مرحله تغلیظ گشته و به صورت کنسانتره در می آید . پودر ماهی پس از مخلوط شدن با کنسانتره ،قبل از ورود به خشک کن دوم برای یکنواختی به همگون ساز می رود. مخلوط پودر و کنسانتره وارد خشک کن دوم می شود تا رطوبت آن گرفته شده و به حداکثر ۱۰-۷ درصد برسد.

این پودر به وسیله خنک کننده (کولر) به دمای مطلوب (حدود ۳۳-۲۸ درجه سانتی گراد)رسیده و وارد آسیاب (Hammer Mill ) گشته تا یکنواختی جنس و دانه بندی آن استاندارد گردد. پس از این مرحله با افزودن آنتی اکسیدان به پودر حاصله، ماندگاری آن به بالاترین مدت ممکن افزایش می یابد.

تماس با ما


آدرس کارخانه

  • نکا , بندر امير آباد , مجتمع صنعتي شيلات

تماس با مدير عامل

  • 09123258252

 

دفتر بهشهر

  • 01134623435-6

دفتر تهران

  • 02188446925 - 02122414706

 

دفتر ساري

  • 0113321556 - 01133274264

فکس

  • 01134623435

 

کلیه حقوق این وب سایت برای نگین پودر محفوظ است.

طراحی و اجرا:پرتو سیستم